
Silent Knight Local Operator Console EVS-LOC
- Provides additional communications and control options that are also available in the 6820EVS primary panel.
- Useful for extending system access to additional areas of a building or mass notification network.
- Makes access to the communication system easierWhen i mmediate and timely communications are essential.
- On-board microphone for live communications.
- Includes four programmable buttons useful for minimizing time spent executing console tasks.
- The large 4x40 LCD back-lit screen with up to 160 available characters provides ample space for messaging
- All call and non-active call buttons can quickly select all active or all non-active output groups.
- Provides complete operation of the fre alarm system, including silencing and resetting.
- Enables the user to select an ECS message as a priority over fire.
- Optional VIP-TR trim ring for creating a visual appealing interface between the panel and mounting wall.
Key Features
Enhance your emergency voice system with the EVS-LOC local operator console by Silent Knight by Honeywell. This console, compatible with the EVS-Series Emergency Voice System, features a supervised on-board microphone for live communications and a versatile annunciator for seamless operation of the fire alarm system. With a large 4x40 LCD backlit screen and four programmable buttons, the EVS-LOC streamlines complex tasks and prioritizes emergency messages efficiently. Expand its capabilities with the EVS-CE4 for additional audio circuits or the 5880 LED/IO module for customizable remote annunciation, all within a compact design for easy integration. Trust Silent Knight's 6820EVS for a comprehensive fire and emergency voice communication system that meets UL
Technical Specifications
| Brand Name | Silent Knight by Honeywell |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | EVS-LOC |
| Product Model | EVS-LOC |
| Product Name | Local Operator Console |
| Product Series | EVS |
| Product Type | Local Operator Console |
| Application/Usage | Emergency, Fire Alarm |
| Color | Red |
| Depth | 5.1" |
| Form Factor | Flush Mount, Surface Mount, Wall Mount |
| Height | 26.5" |
| Width | 20" |
| Mount Type | Flush Mount, Surface Mount, Wall Mount |
| Limited Warranty | 36-Month |
| Compatibility | Silent Knight Products: EVS-Series Emergency Voice System 6820EVS Addressable Fire Alarm Control Panel 5820XL-EVS Fire Alarm Control Panel |
| Country of Origin | US |