
~$1753.70
VIEW AVAILABILITY ON EBAY
Silent Knight Voice Evacuation System EVS-RCU
- On-board supervised microphone
- programmable trigger inputs from an external source, such as a Monaco system, to either the RVM or 5880. Up to eight inputs available on the 5880 module.
- A'er the main panel unit, up to four EVS-RCU’s can be added to provide a total of five co mmand units. The EVS-RCU meets the requirements for a LOC.
- Up to 32 mappable speaker circuits using a combination of EVS-50W or EVS-125W’s and EVS-CE4’s mappable to 32 buttons controlling selected output groups.
- All Call and Non-Active Call buttons to quickly select all active or all the non-active output groups.
- Six-wire connection to EVS system; Two-wires for the voice bus, and four-wires for the SBUS connections.
Key Features
The Silent Knight by Honeywell EVS-RCU is a cutting-edge supervised remote microphone and annunciator designed to work seamlessly with the EVS-Series Emergency Voice System. Engineered to meet UL standards for a Local Operator's Console (LOC), this innovative Voice Evacuation System component ensures reliable communication and control during emergency situations. Trust the EVS-RCU for enhanced safety and peace of mind in your facility.
Technical Specifications
| Brand Name | Silent Knight by Honeywell |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | EVS-RCU |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Line | IntelliKnight |
| Product Model | EVS-RCU |
| Product Name | Supervised Remote Command Unit |
| Product Series | EVS |
| Product Type | Voice Evacuation System |
| Color | Red |
| Depth | 4.6" |
| Height | 26.5" |
| Width | 20" |
| Country of Origin | US |