Silent Knight Faceplate FFT-FPJ
Part Number: FFT-FPJ | UPC: 783196013237 | Brand: Silent Knight
~$29.97
The Silent Knight by Honeywell FFT-FPJ Faceplate is designed for seamless integration with the SK-FFT fire fighter telephone system, offering a convenient and efficient connection to the FFT-RHS remote handset. This faceplate is wired to the audio circuit of the fire fighter telephone system, with a monitor module that activates the corresponding IFP-FFT zone LED and PZT sound upon connection detection. By pressing the answer switch, users can easily establish communication between the local handset and the remote handset. Experience reliable and effective communication in fire emergency situations with the FFT-FPJ Faceplate.
🔎 Check Availability & Pricing on eBay
(Redirects to verified listings)
Key Features
- SK-FFT Fire Fighter Telephone System can control and annunciate up to 48 remote telephone jack zones
- A maximum of 10 Fire Fighter Remote Handsets (FFT-RHS) can be used at one time to co mmunicate over the telephone circuit connected to the SK-FFT
- Fire Fighter Phone Jack (FFT-FPJ) provides a plug-in location for the FFT-RHS.
- Multiple FFT-FPJs can be connected to a single monitor module for annunciation by floor instead of by jack.
Technical Specifications
| Brand Name | Silent Knight by Honeywell |
|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
|---|
| Manufacturer Part Number | FFT-FPJ |
|---|
| Product Line | FireFighter |
|---|
| Product Model | FFT-FPJ |
|---|
| Product Name | Fire Fighters Telephone Phone Jack |
|---|
| Product Type | Faceplate |
|---|
| Application/Usage | Fire Fighter Telephone Module |
|---|
| Number of Gangs | 1 |
|---|
| Depth | 1.5" |
|---|
| Height | 2.8" |
|---|
| Width | 4.8" |
|---|
| Country of Origin | US |
|---|