
~$55.37
🔎 Check Price & Availability
Mircom Horn Strobe FHS-400C-WW
- Compact Design
- Advanced LED technology provides superior current draw performance
- Device settings are located on the back of the unit to prevent tampering
- Enhance emergency communication with white models featuring "Alert" labels
- Can be synchronized using a FACP with the MGC protocol or the MIX-4050 synchronization module
- Ceiling mount Only
- Includes shorting clip that allows installers to test the wiring before the device is installed
- Mount to MGC BB-400 surface mount back box, single gang, 4" square, double gang, octagon and 4" junction boxes
- All units include universal mounting plate
- Red or white finish
Key Features
Discover the innovative Mircom FHS-400C-WW Horn Strobe, designed to provide superior audible and visual alerts with remarkable energy efficiency. This ceiling-mounted LED device features advanced technology that minimizes power consumption, allowing for increased device connectivity on a NAC circuit and reducing the need for additional power supplies. Elevate your life safety system with the compact and efficient FHS-400C-WW Horn Strobe from Mircom.
Technical Specifications
| Brand Name | Mircom |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | FHS-400C-WW |
| Product Type | Horn Strobe |
| Connectivity Technology | Wired |
| Color | White |
| Depth | 1.73" |
| Height | 4.84" |
| Width | 4.84" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Environmental Certification | UL |
| Environmentally Friendly | Yes |