
Edwards Horn G4LFRN-H
- Unique low-profile design
- Compact UL listed audible and audible-visible appliances
- Ultra-slim: protrudes an inch from the mounting surface
- Attractive appearance: no visible mounting screws
- Room side wiring accepts #18 - #12 AWG (0.75 to 2.5 mm2 )
- Fits standard 4-inch square electrical boxes or standard
- Easy to configure without removing the device
- Meets tough synchronization standards for strobes and audible signals
Key Features
The Edwards Signaling G4LFRN-H Horn from the G4LF Series is a top-of-the-line notification appliance that combines the reliability of Genesis life safety signals with a low-frequency audible tone perfect for sleeping areas and other applications. With a crisp 520 Hz tone in a 3-3 temporal pattern, this high-performance horn can also be set for continuous audible output, crucial for coded notification appliance circuits. Field-configurable for high and low dB output settings, the G4LF Series ensures synchronized audible signals with Genesis appliances on the same circuit, offering unparalleled performance and peace of mind. Its slim, low-profile design and smooth light distribution pattern make it a seamless addition to any environment, exceeding UL-1971 light distribution requirements and providing
Technical Specifications
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | G4LFRN-H |
| Product Line | Genesis |
| Product Model | G4LFRN-H |
| Product Name | Low Frequency 520 Hz Horn, Red, No Markings |
| Product Series | G4LF |
| Product Type | Horn |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Indoor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Material | Plastic |
| Color | Red |
| Depth | 1" |
| Durability | UV Resistant |
| Form Factor | Ceiling Mount, Flush Mount, Surface Mount, Wall Mount |
| Height | 6.5" |
| Width | 5" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Ceiling Mount, Flush Mount, Surface Mount, Wall Mount |
| Country of Origin | CN |
| Features | Synchronization, Textured |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Package Contents | Low Frequency 520 Hz Horn, Red, FIRE MarkingsMounting Spacer |