
~$528.50
🔎 Check Price & Availability
Macurco Gas Leak Sensor GD-12
- 100-240V AC input
- 5A SPDT Fan control relay
- 0.5A N.O. or N.C. Alarm Relay
- Selectable Fan and Alarm Relay Actuation Settings
- Digital Display (0-50% of LEL), Internal Buzzer
- Coverage Area: 900 sq. ft.
- 4-20mA current loop
Key Features
Detect and prevent gas leaks effectively with the Macurco GD-12 Gas Leak Sensor. This line voltage monitor offers automatic feedback and control over fans or valves to minimize combustible gas levels in various settings like parking garages, battery rooms, and maintenance facilities. ETL Listed for added safety assurance, the GD-12 is a reliable solution for detecting combustible gases.
Technical Specifications
| Brand Name | Macurco |
|---|---|
| Manufacturer | Aerionics, Inc |
| Manufacturer Part Number | 70-2900-0021-1 |
| Package Length | 4.000000000 |
| Product Line | Commercial |
| Product Model | GD-12 |
| Product Name | Commercial GD-12 Gas Leak Sensor |
| Product Series | 12 |
| Product Type | Gas Leak Sensor |
| Application/Usage | Ambulance Bay, Battery Charging Station, Brewery, Bus Depot, Commercial, Fire Station, Loading Dock, Mechanical Room, Parking Lot, Refrigeration Facilities, Restaurant, Storage Facilities, Vehicle Repair Facilities, Warehouse |
| Connectivity Technology | Wired |
| Detectable Gas | Hydrogen, Methane, Propane |
| Detectable Medium | Gas |
| Sensing Technology | Catalytic |
| UL Listed | Yes |
| Status Indicators | Yes |
| Color | Gray |
| Depth | 2.1" |
| Form Factor | Duct Mount, Surface Mount, Wall Mount |
| Height | 4.5" |
| Weight | 1lb |
| Width | 4" |
| Input Voltage | 120V AC, 230V AC |
| Power Source | AC |
| Mount Type | Duct Mount, Surface Mount, Wall Mount |
| Limited Warranty | 2-Year |
| Certifications | UL 61010-1 |
| Country of Origin | US |