
~$541.89
🔎 Check Price & Availability
Macurco Gas Leak Sensor GD-6 WHITE
- Easy installation to 4x4 electrical boxes via mud plate
- User selectable settings (Default to industry standards) via two button interface
- 5 A SPDT fan relay, 0.5A alarm relay to control fans, valves, louvers, horn and strobes
- 0.5A N.O. or N.C. Alarm Relay
- Selectable Fan and Alarm Relay Actuation Settings
- Coverage Area: Â 900 sq. ft.
- 4-20mA current loop
- Field calibration kits available
- Made in America
Key Features
Safeguard your property and occupants with the Macurco GD-6 WHITE Gas Leak Sensor. This low voltage monitor offers automatic feedback and control over fans or valves to effectively reduce combustible gas concentrations in various settings such as parking garages and maintenance facilities. ETL Listed for quality assurance, the Macurco 6 & 12 Series fixed gas detectors are expertly designed for low level detection, mitigation, and notification. Count on these life-saving solutions to take proactive measures, including shutting off valves, activating fans, and alerting fire panels when gas levels exceed set limits, ensuring comprehensive safety measures are in place.
Technical Specifications
| Brand Name | Macurco |
|---|---|
| Manufacturer | Aerionics, Inc |
| Manufacturer Part Number | 70-2900-0037-8 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Line | Commercial |
| Product Model | GD-6 WHITE |
| Product Name | GD-6 WHITE Gas Leak Sensor |
| Product Series | 6 |
| Product Type | Gas Leak Sensor |
| Application/Usage | Boiler Room, Commercial, Garage, Kitchen, Parking Lot, Vehicle Repair Facilities, Warehouse |
| Detectable Medium | Gas |
| Status Indicators | Yes |
| Depth | 2.1" |
| Height | 4.5" |
| Width | 4" |
| Input Voltage | 12V AC, 12V DC, 24V AC, 32V DC |
| Compatibility | Macurco MRS-485 Modbus Adapter Macurco DVP-120 Control Panel |
| Country of Origin | US |