Home > Kidde > Kidde Pull Station GSA-M270P

Enhance your fire safety system with the Kidde Commercial GSA-M270P Pull Station. Designed with a distinctive teardrop shape, this manual pull station is constructed from durable die-cast zinc and features a vibrant red epoxy powder-coat finish with aluminum accents. The positive pull-lever operation ensures quick activation in case of emergency, while the optional presignal model (GSA-M270P) includes a general alarm (GA) keyswitch for two-stage operation needs. Trust in the reliability and security of Kidde Commercial's Signature Series for fool-proof fire protection.
| Brand Name | Kidde Commercial |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | GSA-M270P |
| Product Model | GSA-M270P |
| Product Name | Two Stage (Presignal) Fire Alarm Station, English Markings - UL/ULC Listed |
| Product Series | GSA |
| Product Type | Pull Station |
| Application/Usage | Fire Alarm |
| Material | Aluminum, Cast Zinc |
| Pull Station Type | Double Action |
| Maximum Operating Temperature | 120°F (48.9°C) |
| Color | Red |
| Weight | 15.20oz |
| Input Voltage | 15.2V DC, 19.95V DC |
| Print/Message | Pull in Case of Fire |