Home > Fire-Lite > Fire-Lite Temperature Sensor H365-IV
Enhance your fire safety system with the Fire-Lite Alarms by Honeywell H365-IV Temperature Sensor. This addressable plug-in thermal detector offers cutting-edge thermal technologies and a sleek, modern design, replacing the H355 Series seamlessly. With point ID capability for precise detector location setting, emergency responders can swiftly locate fires, potentially minimizing damage and saving crucial time. The H365-IV series includes fixed temperature, rate-of-rise, and high heat detectors, ensuring intelligent property protection for diverse applications. Trust this sensor's two LEDs for clear, local sensor indication, compatible exclusively with Fire Lite's addressable fire alarm control panels.
| Brand Name | Fire-Lite Alarms by Honeywell |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | H365-IV |
| Product Model | H365-IV |
| Product Name | H365-IV Temperature Sensor |
| Product Series | H365 |
| Product Type | Temperature Sensor |
| Addressable | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Maximum Relative Humidity | 93% |
| Minimum Relative Humidity | 10% |
| Heat Detector Type | Fixed Temperature |
| Color | White |
| Form Factor | Surface Mount |
| Height | 2" |
| Weight | 3.40oz |
| Input Voltage | 32V DC |
| Installation Type | Commercial |
| Mount Type | Surface Mount |
| Country of Origin | MX |