
~$210.05
🔎 Check Price & Availability
Fire-Lite Temperature Sensor H365R-IV
- Sleek, low-profile, stylish design
- State-of-the-art thermistor technology for fast response
- Integral communications and built in device-type identification
- Built-in tamper resistant feature
- Expanded color options including white, ivory and black (color kit)
- Includes 6" mounting base and trim ring
Key Features
Enhance the safety of your space with the Fire-Lite Alarms by Honeywell Temperature Sensor, Model H365R-IV. This addressable plug-in thermal detector combines cutting-edge thermal technologies with a sophisticated, modern design, ensuring both optimal performance and aesthetic appeal. Choose from various models including the fixed heat detector, rate-of-rise heat detector, and high-temperature heat detector, available in white for LiteSpeed protocol and ivory for CLIP and LiteSpeed protocols. Elevate your fire safety system with the H365 Series from Fire-Lite Alarms by Honeywell.
Technical Specifications
| Brand Name | Fire-Lite Alarms by Honeywell |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | H365R-IV |
| Product Model | H365R-IV |
| Product Name | H365R-IV Temperature Sensor |
| Product Series | H365 |
| Product Type | Temperature Sensor |
| Addressable | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Maximum Relative Humidity | 93% |
| Minimum Relative Humidity | 10% |
| Heat Detector Type | Rate of Rise |
| ADI Part Number Replaces | FL-H355R |
| Model Number Replaces | H355R |
| Color | White |
| Form Factor | Surface Mount |
| Height | 2" |
| Weight | 3.40oz |
| Input Voltage | 32V DC |
| Installation Type | Commercial |
| Mount Type | Surface Mount |
| Country of Origin | MX |