
~$43.50
🔎 Check Price & Availability
Fire-Lite Temperature Sensor H365R
- Sleek, low-profile, stylish design
- State-of-the-art thermistor technology for fast response
- Integral communications and built in device-type identification
- Built-in tamper resistant feature
- Expanded color options including white, ivory and black (color kit)
- Includes 6" mounting base and trim ring
Key Features
Enhance your fire safety system with the Fire-Lite Alarms by Honeywell H365R Temperature Sensor. This addressable plug-in thermal detector combines cutting-edge thermal technologies with a modern, sleek design to ensure optimal performance and aesthetic appeal. Choose from the H365R fixed heat detector, H365R rate-of-rise heat detector, or H365HT high-temperature heat detector models to meet your specific needs. Available in both white (LiteSpeed protocol only) and ivory (CLIP and LiteSpeed protocols), the H365R series seamlessly integrates into your building's design while enhancing overall safety.
Technical Specifications
| Brand Name | Fire-Lite Alarms by Honeywell |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | H365R |
| Product Model | H365R |
| Product Name | H365R Temperature Sensor |
| Product Series | H365 |
| Product Type | Temperature Sensor |
| Addressable | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Maximum Relative Humidity | 93% |
| Minimum Relative Humidity | 10% |
| Heat Detector Type | Rate of Rise |
| ADI Part Number Replaces | FL-H355R |
| Model Number Replaces | H355R |
| Color | White |
| Form Factor | Surface Mount |
| Height | 2" |
| Weight | 3.40oz |
| Input Voltage | 32V DC |
| Installation Type | Commercial |
| Mount Type | Surface Mount |
| Country of Origin | MX |
| Package Contents | H365HT Temperature Sensor 6" Mounting Base Trim Ring |