Home > System Sensor > System Sensor Low Frequency HGRL-LF
Introducing the System Sensor HGRL-LF Low Frequency Sounder, designed to meet NFPA 72® 2010/2013 requirements for commercial and select residential sleeping areas. This advanced sounder offers Temp 3, Coded, Continuous, and Temp 4 options, complying with NFPA 72® 2010/2013 and NFPA 720® 2012 carbon monoxide regulations. Extensive studies indicate that lower frequencies are more effective in alerting individuals during fire emergencies, catering to those with varying degrees of hearing impairment. Upgrade your safety system with the innovative System Sensor HGRL-LF Low Frequency Sounder today.
| Brand Name | System Sensor |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | HGRL-LF |
| Product Model | HGRL-LF |
| Product Name | HGRL-LF Security Alarm |
| Product Series | L |
| Product Type | Low Frequency |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Alarm, Security |
| Connectivity Technology | Wired |
| Color | Red |
| Depth | 1.5" |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 5.3" |
| Width | 3.5" |
| Input Voltage | 33V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Wall Mount |
| Indoor/Outdoor | Indoor |