Home > Honeywell > Honeywell Wireless Signal Booster HONBDA-D-7S27B
Enhance your in-building emergency responder communication systems with the Honeywell BDA Wireless Signal Booster (Model: HONBDA-D-7S27B). This UL2524 2nd Edition Listed device offers programmable bandwidths and channel-selective features for optimal performance. Upgrade options to Class A and 2W/+33dBm licenses are available, ensuring top-notch emergency communication capabilities.
| Brand Name | Honeywell BDA |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | HONBDA-D-7S27B |
| Product Line | Fiplex |
| Product Name | FLEX Wireless Signal Booster |
| Product Series | HONBDA |
| Product Type | Wireless Signal Booster |
| Application/Usage | Building, Casino, Hospital, Indoor, Metro Station, Oil Rig, Outdoor, Rural, School, Stadium, Tunnel, Urban |
| Frequency Range | 758 MHz to 775 MHz, 788 MHz to 805 MHz, 806 MHz to 824 MHz |
| Maximum Gain | 85dB |
| ADI Part Number Replaces | IJ-BDAD7S33A |
| Model Number Replaces | HONBDA-D-7S33A |
| Color | Red |
| Depth | 17.3" |
| Height | 5.1" |
| Weight | 52.90lb |
| Width | 17.7" |
| Input Voltage | 120V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Mount Type | Pole Mount, Rack Mount, Wall Mount |
| Limited Warranty | 3-Year |
| Country of Origin | US |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |