
~$15.00
🔎 Check Price & Availability
System Sensor Horn HRL
- Updated Modern Aesthetics
- Small profile devices for Horns and Horn Strobes
- Plug-in design with minimal intrusion into the back box
- Tamper-resistant construction
- Automatic selection of 12- or 24-volt operation at15 and 30 candela
- Field-selectable candela settings on wall units: 15, 30, 75, 95, 110, 135, and 185
- Horn rated at 88+ dBA at 16 volts
- Rotary switch for horn tone and two volume selections
- Mounting plate for all standard and all compact wall units
- Mounting plate shorting spring checks wiring continuity before device installation
Key Features
Experience the ultimate in versatility and ease-of-use with the System Sensor HRL Horn. This innovative product line boasts lower current draws and a sleek, modern design, making it ideal for a wide range of applications. With options including white and red plastic housings, standard and compact sizes, and various printed designs, the System Sensor HRL Horn can cater to any specific need. Featuring plug-in designs for quick and hassle-free installations, along with a universal mounting plate and field-selectable settings, this horn is a top choice for those seeking reliable and efficient fire safety equipment.
Technical Specifications
| Brand Name | System Sensor |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | HRL |
| Product Model | HRL |
| Product Name | L HRL Horn |
| Product Series | L |
| Product Type | Horn |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Indoor, Industrial |
| Sound Emission | 89 dB |
| Color | Red |
| Depth | 32" |
| Form Factor | Ceiling Mount, Wall Mount |
| Height | 5.6" |
| Width | 7.8" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Ceiling Mount, Wall Mount |
| Compatibility | System Sensor MDL3 Sync Module Compatible Devices: Legacy SpectrAlert cAdvance |
| Indoor/Outdoor | Indoor |