
~$35.00
🔎 Check Price & Availability
Potter Horn Strobe HS-24WR
- 24V DC units have field selectable candela options of 15, 30, 60, 75 & 110
- Super-Slide Bracket - Ease of Supervision Testing
- Checkmate - Instant Voltage Verification
- Synchronize strobe and/or horn with AVSM Control Module
- Prewire entire system, install mounting bracket, then install signals
- Documented lower installation and operating costs
- Switch selection for high or low dBA
- Switch for chime, whoop, mechanical and 2400Hz tone
- Tamperproof re-entrant style grill
- Switch for continuous or temporal 3 tone (not available on whoop tone)
Key Features
Experience reliable and efficient audible and visual alarms with the Potter Electric Signal, LLC HS-24WR Horn Strobe. This low profile strobe and horn/strobe combination provides the lowest current consumption in its class. With tamperproof field-selectable candela options ranging from 15 to 110, the HS-24WR Series 24VDC ensures flexibility in meeting your safety needs. Easily customize alarm tones to continuous or sync temporal three in 2400Hz and mechanical tone, chime, and whoop tone with convenient field-switches for professional adjustments.
Technical Specifications
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | 4890030 |
| Product Model | HS-24WR |
| Product Name | HS-24 Series Selectable Candela Wall Mount Horn Strobe |
| Product Series | HS-24 |
| Product Type | Horn Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Security |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 100 dB |
| Color | Red |
| Depth | 2.5" |
| Durability | Tamperproof |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 5" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 4.5" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Wall Mount |
| Limited Warranty | 5-Year |
| Country of Origin | US |