
~$54.99
🔎 Check Price & Availability
Potter Horn Strobe HS-24WW-WP
- Fixed 75cd strobe
- Includes the WPBB surface-mount (standard) or WPLPBB Low Profile (LP) enclosure
- WPBB/LP made of clear Lexan - provides maximum visibility and reliability, allowing full 75cd output
- Super-Slide® Bracket - Ease of supervision testing
- Checkmate® - Instant voltage verification
- Synchronize strobe and/or horn with AVSM module
- Switch selection for high/low dBA
- Switch for chime, whoop, mechanical, and 2400Hz tone
- Input terminals accept 18 to 12 AWG
- Switch for continuous or temporal 3 tone (not available on whoop)
Key Features
Enhance safety in outdoor spaces with the Potter Electric Signal, LLC Horn Strobe (Model: HS-24WW-WP). This 24VDC strobe and horn/strobe combo features a fixed 75 candela strobe for reliable audible and visual alerts. Choose between the standard version for wall mounting or the Low Profile version for flush-mounted electrical boxes, both encased in weatherproof Lexan® for maximum visibility. With a low operating current, synchronized flash rate, and innovative features like Gentex sync. protocol and Super-Slide® mounting bracket, this Horn Strobe ensures effective emergency signaling and easy installation.
Technical Specifications
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | HS-24WW-WP |
| Product Model | HS-24WW-WP |
| Product Name | HS-24WW-WP Horn/Strobe |
| Product Series | HS-24 |
| Product Type | Horn Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Emergency, Fire, Mass Notification, Outdoor, Signaling |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 100 dB |
| ADI Part Number Replaces | PL-SH1224WPW |
| Model Number Replaces | SH1224-WP-W |
| Color | Red |
| Depth | 4.2" |
| Durability | Tamperproof |
| Form Factor | Box Mount, Bracket Mount, Surface Mount, Wall Mount |
| Height | 5.8" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 4.8" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Box Mount, Bracket Mount, Surface Mount, Wall Mount |
| Limited Warranty | 5-Year |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Package Contents | HS-24WW-WP Horn/Strobe WPBB Surface-Mount Back Box |