Home > Honeywell > Honeywell Pull Station IDP-PULL-SA

Experience seamless activation with the Honeywell Farenhyt Series IDP-PULL-SA single action pull station. Designed for quick and easy use, this pull station requires just one motion to activate, ensuring swift response in emergency situations. Trust in the reliability and efficiency of this essential life safety equipment for your building's fire protection needs.
| Brand Name | Honeywell Farenhyt Series |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | IDP-PULL-SA |
| Product Type | Pull Station |
| Maximum Operating Temperature | 120°F |
| Minimum Operating Temperature | 32°F |
| Depth | 4" |
| Height | 5.5" |
| Input Voltage | 15-32V DC |
| Compatibility | IFP-100 / IFP-100ECS, IFP-1000 / IFP-1000ECS, IFP-2000 / IFP-2000ECS / RPS-2000, IFP-2100 / IFP-2100ECS / RFP-2100, IFP-300 / IFP-300ECS, IFP-50, IFP-75 |
| Environmental Certification | UL |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Features | Dual-color LED is visible through handle of station blinks green to indicate normal operation and remains steady red in an alarm condition, Installer can open station without causing an alarm condition, Key matches compatible FACP lock, Key matches compatible FACP locks, Key operated test and reset lock using lock plate actuator, Meets ADA requirement for 5 lb maximum pull force to active |