Home > Kidde > Kidde Pull Station K-270A-SPO

The Kidde Commercial K-270A-SPO Pull Station is a reliable and cost-effective solution for fire alarm activation. This pull station offers a single action break glass initiating station with options for normally open, normally closed, or a combination of contacts. With easy field connection through screw terminals, the K-270A-SPO is designed for efficient installation. Whether flush or surface mounted, this pull station is a durable and attractive choice for fire safety systems.
| Brand Name | Kidde Commercial |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | K-270A-SPO |
| Product Model | K-270A-SPO |
| Product Name | K-270A-SPO Pull Station |
| Product Series | K-270A |
| Product Type | Pull Station |
| Application/Usage | Fire Alarm |
| Material | Die-cast Metal |
| Pull Station Type | Single Action |
| Color | Red |
| Depth | 2.5" |
| Durability | Weatherproof |
| Height | 4.5" |
| Weight | 1lb |
| Width | 3.3" |
| Input Voltage | 28V DC |
| Print/Message | Pull in Case of Fire |
| ADA Compliant | Yes |
| Compatibility | Conventional Fire Alarm System |
| Country of Origin | CN |
| Features | Flush Mount, Single Pole, Surface Mount |