
~$10.99
🔎 Check Price & Availability
Kidde Carbon Monoxide Alarm KN-COB-B-LPM
- Battery Operated (2AA’s included) – Provides protection during power outage.
- Battery Lockout System –Deters covering battery compartment without installation of batteries.
- Slide-out Battery Door Cover –Gives i mmediate access to batteries.
- Test/Reset Button –– Tests the unit for proper operation
- Low Battery Signal –Alerts user when the battery needs to be replaced.
- Green LED – Flashes every 30 seconds to indicate the unit is operating properly. The green LED will also flash before a CO reading is taken and when any button is pressed.
- Red LED – When a dangerous level of carbon monoxide is detected the red LED will pulse and a loud alarm pattern will sound. The carbon monoxide alarm pattern is 4 short beeps, followed by 5 seconds of silence, followed by 4 short beeps with a corresponding red LED flash. This cycle will continue for 4 minutes and then change to 1 cycle every minute until the device is reset or the CO is eliminated.
Key Features
Safeguard your home and loved ones with the Kidde Residential KN-COB-B-LPM Carbon Monoxide Alarm. This battery-operated alarm features advanced electronic components for reliable protection against carbon monoxide threats. With a user-friendly design including a slide-out battery door and a handy quick reference guide, installation and operation are a breeze. Enjoy peace of mind with continuous CO level monitoring, a loud warning signal, and a 10-year lifespan backed by a 10-year limited warranty. Protect your family with this essential life safety device.
Technical Specifications
| Brand Name | Kidde Residential |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | KN-COB-B-LPM |
| Product Model | KN-COB-B-LPM |
| Product Name | Kidde Battery Operated Carbon Monoxide Alarm |
| Product Series | Residential |
| Product Type | Carbon Monoxide Alarm |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Home, Indoor, Living Area |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Detectable Gas | Carbon Monoxide |
| Light Color | Green, Red |
| Sensing Technology | Electrochemical |
| Status Indicators | Yes |
| Sound Emission | 85 dB |
| Color | White |
| Depth | 1.5" |
| Form Factor | Surface Mount |
| Height | 2.8" |
| Weight | 8oz |
| Width | 4.5" |
| Power Source | Battery |
| Bulb/Tube Type | LED |
| Mount Type | Surface Mount |
| Limited Warranty | 10-Year |
| Certifications & Standards | UL Listed |