Home > Potter > Potter Low Frequency LFH-24W

Introducing the Potter Electric Signal, LLC LFH-24W Low Frequency Horn, designed to meet NFPA 72 requirements for low frequency (520Hz) signaling in sleeping rooms. This high-quality, low-profile horn features a 520Hz square wave, temporal 3 tone with jumper selection for normal or loud decibel tones. When paired with the Potter GTSM Synchronization Control Module, it offers a temporal 4 pattern. Equipped with a universal 4" metal mounting bracket and innovative features like Super-Slide® for easy pre-wiring and Checkmate® for instant voltage verification, the LFH-24W ensures efficient installation and reliable performance.
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | LFH-24W |
| Product Model | LFH-24W |
| Product Name | LFH-24W Sounder |
| Product Series | LFH |
| Product Type | Low Frequency |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Signaling, Sleeping Area |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 84 dB |
| Color | White |
| Depth | 1.6" |
| Durability | Tamperproof |
| Form Factor | Ceiling Mount, Wall Mount |
| Height | 6.1" |
| Width | 5.5" |
| Input Voltage | 33V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Ceiling Mount, Wall Mount |
| Limited Warranty | 5-Year |
| Compatibility | Potter GTSM Synchronization Control Module |
| Country of Origin | US |
| Package Contents | LFH-24W Sounder 4" Metal Mounting Bracket |