
Potter Horn Strobe LFHS-177W
- High quality, low profile, low frequency audible and visible appliance
- Produces a 520 Hz square wave, temporal 3 tone
- Fixed candela options: 15, 110, and 177
- Jumper Selection for normal or loud dBA
- Input terminals accept 12 to 18 AWG
- Super-Slide® Bracket - Ease of Supervision Testing
- Checkmate® - Instant Voltage Verification
- Temporal 4 pattern available when used with compatible panels
- Prewire entire system, install mounting bracket, then install signals
- Silence signal while visual appliance will remain flashing (for use in accepted jurisdictions.
Key Features
Introducing the Potter Electric Signal, LLC LFHS-177W Horn Strobe, a top-of-the-line, low frequency alarm system designed for optimal safety in any setting requiring low frequency notification appliances. Featuring a 520 Hz square wave, temporal 3 tone horn with jumper selection for decibel tone adjustments, the LFHS ensures reliable audible and visual alerts. With fixed 15, 110, or 177 candela strobe options and compatibility with temporal 4 patterns, this device offers versatile alarm configurations. The LFHS comes equipped with a 4" metal mounting plate with Super-Slide® technology for easy testing and a unique locking mechanism for secure installation. Additionally, the patented Checkmate feature allows instant voltage verification, making installation hassle-free
Technical Specifications
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | LFHS-177W |
| Product Model | LFHS-177W |
| Product Name | LFHS Series Low Frequency Horn/Strobe |
| Product Series | LFHS |
| Product Type | Horn Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Fire Protection System |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 82 dB |
| Color | White |
| Depth | 2" |
| Form Factor | Box Mount, Bracket Mount, Wall Mount |
| Height | 6.5" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 5.5" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Box Mount, Bracket Mount, Wall Mount |
| Limited Warranty | 5-Year |
| Country of Origin | US |
| Indoor/Outdoor | Indoor |