Home > Eaton > Eaton Alarm Bell MB-G6-24-S

Enhance your fire and life safety alarm system with the Eaton Wheelock Series MB-G6-24-S Alarm Bell. Featuring a durable high torque permanent magnet motor, this bell offers superior performance and longevity. With its high dBA, low current draw, and low RFI noise, the Series MB-G6-24-S is designed for optimal safety. Available in 6" and 10" shell sizes in both 12 and 24 VDC models, this bell is compatible with Series RSSP Sync/Non-Sync retrofit plates for versatile installation options. Comply with NFPA 72, ANSI 117.1, ADA, and UL Standard 1971 with the Wheelock Series MB-G6-24-S Alarm Bell for reliable
| Brand Name | Eaton |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | MB-G6-24-S |
| Product Line | Eaton Wheelock |
| Product Model | MB-G6-24-S |
| Product Name | MB-G6-24-S Security Alarm |
| Product Type | Alarm Bell |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Outdoor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 92 dB |
| Color | Gray |
| Form Factor | Conduit Mount, Flush Mount, Surface Mount |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Diameter | 6" |
| Mount Type | Conduit Mount, Flush Mount, Surface Mount |
| Limited Warranty | 3-Year |
| Country of Origin | CN |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |