Home > Edwards > Edwards Pull Station MPSR2-S45W-GE

Introducing the Edwards Signaling MPSR2-S45W-GE Pull Station, designed for optimal safety in any environment. The weatherproof models offer single or double action options with single or double pole contacts, along with a choice of tool or key reset. For hazardous settings, the explosion-proof model features normally open/normally closed contacts and a key reset function. This pull station is certified for Class I Groups B, C & D, Class II Groups E, F, & G, Class III environments, and is NEMA 4X rated for outdoor durability.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | MPSR2-S45W-GE |
| Product Model | MPSR2-S45W-GE |
| Product Name | MPSR2-S45W-GE Pull Station |
| Product Series | MPSR |
| Product Type | Pull Station |
| Application/Usage | Outdoor |
| Pull Station Type | Double Action |
| Maximum Operating Temperature | 150°F (65.6°C) |
| Minimum Operating Temperature | -30°F (-34.4°C) |
| Color | Red |
| Depth | 3" |
| Durability | Weatherproof |
| Height | 4.8" |
| Width | 3.1" |
| Input Voltage | 120V AC |
| Contact Type | SPST |
| Print/Message | Pull for Fire |
| Features | Key Reset |
| Package Contents | MPSR2-S45W-GE Pull StationSurface mount weatherproof box |