Home > Eaton > Eaton Horn MT4-115-S
The Eaton MT4-115-S Horn, part of the Wheelock MT series, features a selection of eight nationally and internationally recognized alerting sounds, including Horn, Bell, and Siren. Engineered to meet NFPA/ANSI Temporal Pattern specifications, the Code-3 Horn and tone patterns require no additional equipment for compliance. Synchronize the MT horns and horn strobes using Wheelock DSM Sync Modules or Power Supplies, meeting ADA requirements and exceeding NFPA 72, ANSI 117.1, UFC, and UL Standard 1971 regulations. With installer-selectable sound output levels and voltage capabilities, the MT series offers versatile and reliable signaling solutions for fire safety systems.
| Brand Name | Eaton |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | MT4-115-S |
| Product Line | Eaton Wheelock |
| Product Name | MT Multitone Horn |
| Product Type | Horn |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Indoor, Outdoor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 99 dB |
| Color | Gray |
| Depth | 0.8" |
| Form Factor | Ceiling Mount, Flush Mount, Surface Mount, Wall Mount |
| Height | 4.1" |
| Weight | 5.81 oz |
| Width | 4.1" |
| Input Voltage | 120V AC |
| Power Source | AC |
| Mount Type | Ceiling Mount, Flush Mount, Surface Mount, Wall Mount |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |