
~$72.00
VIEW AVAILABILITY ON EBAY
Potter Pressure Supervisory Switch OSYSU-1
- NEMA 4X (IP 65) and 6P (IP 67)
- -40º to 140º (-40ºC to 60ºC) operating temperature range
- Visual Switch Indicators and Two conduit entrances;
Key Features
Monitor the open position of your OS&Y gate valve with the Potter Electric Signal, LLC Pressure Supervisory Switch (Model: OSYSU-1). Equipped with one set of SPDT (Form C) contacts, this device ensures reliable monitoring for added safety. Suitable for OS&Y valves ranging from 2” to 12” (50mm to 300mm), with the flexibility to mount on valves as small as ½” (12.5mm). The tamper-resistant cover, secured by two screws requiring a special tool for removal (tool included), provides added security for peace of mind.
Technical Specifications
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | 1010102 |
| Product Model | OSYSU-1 |
| Product Name | Osysu Series Outside Screw and Yoke Valve Supervisory Switch |
| Product Series | OSYSU |
| Product Type | Pressure Supervisory Switch |
| Application/Usage | Indoor, Outdoor |
| Color | Black, Red |
| Depth | 6.2" |
| Height | 5.9" |
| Weight | 1.60lb |
| Width | 2.3" |
| Country of Origin | US |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Package Contents | Osysu Series Control Valve Supervisory Switch Special Tool |