
~$80.00
VIEW AVAILABILITY ON EBAY
Potter Pressure Supervisory Switch OSYSU-2
- NEMA 4X (IP 65) and 6P (IP 67)
- -40º to 140º (-40ºC to 60ºC) operating temperature range
- Visual Switch Indicators and Two conduit entrances;
Key Features
Ensure the safety of your facility with the Potter Electric Signal, LLC Pressure Supervisory Switch, Model OSYSU-2. Designed to monitor the open position of OS&Y gate valves, this switch features two sets of SPDT (Form C) contacts for reliable performance. Suitable for valves ranging from 2” to 12” (50mm to 300mm), it can also be mounted on valves as small as ½” (12.5mm). With tamper-resistant screws and a special removal tool included, this device provides added security for your fire safety system.
Technical Specifications
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | 1010202 |
| Product Model | OSYSU-2 |
| Product Name | Osysu Series Outside Screw and Yoke Valve Supervisory Switch |
| Product Series | OSYSU |
| Product Type | Pressure Supervisory Switch |
| Application/Usage | Indoor, Outdoor |
| Color | Black, Red |
| Depth | 6.2" |
| Height | 5.9" |
| Weight | 1.60lb |
| Width | 2.3" |
| Country of Origin | CN |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Package Contents | Osysu Series Control Valve Supervisory Switch Special Tool |