
~$54.99
🔎 Check Price & Availability
System Sensor Sounder Strobe P2WL-LF
- 520 Hz ± 10% square wave tone, NFPA compliance
- Full candela range plus High/Low tone options to optimize current draw for a wide variety of applications
- Field-selectable candela settings: 15, 30, 75, 95, 110, 135, and 185
- Field-selectable candela settings. Wall units: 15, 30, 75, 95, 110, 135, and 185. Ceiling units: 15, 30, 75, 95, 115, 150, and 177
- Rotary switch for High/Low, Temp3, Temp4, and Continuous settings. Sounder-only models also offer a Coded setting.
- Plug-in design with minimal intrusion into the back box
- Mounting plate shorting spring checks wiring continuity before device installation
- Electrically compatible with legacy SpectrAlert and SpectrAlert Advance devices (Direct replacement for HW/R-LF and P2R/WH-LF)
- Compatible with MDL3 sync module
- Sounders listed for ceiling and wall
Key Features
Elevate your fire safety system with the System Sensor P2WL-LF Sounder Strobe from the L-Series. Designed for maximum efficiency and modern appeal, this device boasts a low current draw and sleek aesthetics to enhance your space. With its versatile design and easy installation for wall and ceiling mounting, the L-Series Low Frequency Sounder Strobe is a reliable solution for meeting various safety application needs. Trust in System Sensor for top-quality audible visible notification products that prioritize both functionality and style.
Technical Specifications
| Brand Name | System Sensor |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | P2WL-LF |
| Product Model | P2WL-LF |
| Product Name | P2WL-LF Horn/Strobe |
| Product Series | L |
| Product Type | Sounder Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Nursing Home, Signaling System |
| Connectivity Technology | Wired |
| ADI Part Number Replaces | BK-P2WHLF |
| Model Number Replaces | P2WH-LF |
| Color | White |
| Depth | 5.6" |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 1.9" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 4.7" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Wall Mount |
| Print/Message | Fire |
| Country of Origin | MX |
| Indoor/Outdoor | Indoor |