
~$89.99
🔎 Check Price & Availability
System Sensor Horn Strobe P4RL
- Updated Modern Aesthetics
- Small profile devices for Horns and Horn Strobes
- Plug-in design with minimal intrusion into the back box
- Tamper-resistant construction
- Automatic selection of 12- or 24-volt operation at 15 and 30 candela
- Field-selectable candela settings on wall units: 15, 30, 75, 95, 110, 135, and 185
- Horn rated at 88+ dBA at 16 volts
- Rotary switch for horn tone and two volume selections
- Mounting plate for all standard and all compact wall units
- Mounting plate shorting spring checks wiring continuity before device installation
Key Features
Experience the ultimate in versatility and ease of use with the System Sensor P4RL Horn Strobe from the innovative L-Series. Featuring a sleek design with white and red plastic housings, this horn strobe is perfect for a wide range of applications. With features such as plug-in designs and field-selectable candela settings, installation is fast and foolproof, saving you time and money. Trust System Sensor to deliver reliable and efficient life safety equipment that meets your specific needs.
Technical Specifications
| Brand Name | System Sensor |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | P4RL |
| Product Model | P4RL |
| Product Name | 4-Wire, Horn Strobe, Red |
| Product Series | L |
| Product Type | Horn Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Fire Alarm, Indoor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 88 dB |
| Color | Red |
| Depth | 2.5" |
| Durability | Tamper Resistant |
| Form Factor | Wall Mount |
| Lens Color | Clear |
| Width | 4.7" |
| Input Voltage | 33V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Wall Mount |
| Compatibility | System Sensor MDL3 Sync Module Compatible Devices: Legacy SpectrAlert SpectrAlert Advance |
| Country of Origin | MX |
| Indoor/Outdoor | Indoor |