
~$69.99
VIEW AVAILABILITY ON EBAY
Potter Control Switch PCVS-2
- NEMA 4X (IP 65) and 6P (IP 67)
- -40º to 140º (-40ºC to 60ºC) operating temperature range
- Visual Switch Indicators
Key Features
Ensure the safety of your property with the Potter Electric Signal, LLC Control Switch Model PCVS-2. This weatherproof and tamper-resistant switch is designed to monitor the open position of fire sprinkler control valves, including wall and yard post indicator and butterfly types. Featuring two SPDT (Form C) contacts, this switch activates when the valve position changes from open to closed. Easy to install in a 1/2” NPT tapped hole, the unit is accessible for service and secured with tamper-resistant screws. Comply with local and national safety standards by testing and maintaining the PCVS and its protective monitoring system regularly.
Technical Specifications
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | 1010203 |
| Product Model | PCVS-2 |
| Product Name | PCVS Series Control Valve Supervisory Switch |
| Product Series | PCVS |
| Product Type | Control Switch |
| Application/Usage | Indoor, Outdoor |
| Connectivity Technology | Wired |
| Color | Black, Red |
| Depth | 4.8" |
| Height | 7.2" |
| Weight | 1lb |
| Width | 2.3" |
| Country of Origin | US |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Package Contents | PCVS Series Control Valve Supervisory Switch Special Tool |