Home > Potter > Potter Low Frequency, Notification PE-LFHNR
Discover the Potter Electric Signal, LLC PE-LFHNR Low Frequency Notification device, designed to meet NFPA 72 requirements for sleeping rooms. This versatile product combines low and high candela settings with T3 (fire) and T4 (CO) alarm signals in a single unit, ensuring optimal safety for fire alarm and carbon monoxide signaling needs. Ideal for dual applications, this innovative solution offers reliable performance in critical situations.
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | PE-LFHNR |
| Product Model | PE-LFHNR |
| Product Name | Low Frequency Sounders |
| Product Series | PE-LFHN |
| Product Type | Low Frequency, Notification |
| Color | Red |
| Depth | 1.54" |
| Height | 6.26" |
| Weight | 1.1lb |
| Width | 4.56" |
| Input Voltage | 16-33V DC, 24V DC |
| Mount Type | Wall Mount |
| Print/Message | Fire |
| Limited Warranty | 5-Year |