
~$29.99
🔎 Check Price & Availability
Macurco AC/DC Adapter PS-24
- An essential power solution
- 25.20W maximum output power for optimal performance with maximum feasibility
- 1.05 A current enables your device recharge quickly
- Delivers constant 24 V DC for smooth functioning & charging of the device
- Alarm device supported for better reliance and optimal performance
- AC/DC Adapter with 120 V AC input voltage for maximum feasibility and added productivity
Key Features
Enhance the functionality of your gas detection system with the Macurco PS-24 AC/DC Adapter. Designed to provide flexibility for both single standalone and multi-point setups, this Class II power supply option ensures seamless integration and reliable performance. Upgrade your safety equipment with the Macurco PS-24 for enhanced peace of mind.
Technical Specifications
| Brand Name | Macurco |
|---|---|
| Manufacturer | Aerionics, Inc |
| Manufacturer Part Number | 70-2900-0227-4 |
| Product Line | Commercial |
| Product Model | PS-24 |
| Product Name | PS-24 AC/DC Adapter |
| Product Series | 6 |
| Product Type | AC/DC Adapter |
| Device Supported | Alarm, Gas Detector |
| Output Voltage | 24V DC |
| Color | Black |
| Depth | 1.9" |
| Height | 2.8" |
| Weight | 4.94oz |
| Width | 1.3" |
| Input Voltage | 120V AC, 230V AC |
| Maximum Output Current | 1.05A |
| Maximum Output Power | 25.20 W |
| Compatibility | Macurco Products: 6 Series Horn and Strobe CM-E1 GD-2B |
| Country of Origin | CN |