Home > Silent Knight > Silent Knight Pull Station PS-DA

The Silent Knight by Honeywell PS-DA Pull Station is a dual-action manual pull station designed to provide a single alarm initiating input signal to a Fire Alarm Control Panel (FACP). Alongside its single-action counterpart, the PS-SA, these pull stations are equipped with key lock/reset for added security. Crafted with an installer and end-user-friendly approach, the PS-DA is versatile, easy to install, and simple to maintain. Its innovative design, durable construction, and various mounting options make it a reliable choice for ensuring life safety and fire protection in diverse applications.
| Brand Name | Silent Knight by Honeywell |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | PS-DA |
| Product Model | PS-DA |
| Product Name | PS-DA Pull Station |
| Product Type | Pull Station |
| Application/Usage | Fire Alarm |
| Material | Lexan, PC |
| Pull Station Type | Double Action |
| Maximum Operating Temperature | 120.2°F (49°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Color | Red |
| Depth | 1.4" |
| Durability | Durable |
| Height | 5.5" |
| Width | 4" |
| Input Voltage | 30V DC |
| Print/Message | Fire, Pull Down, Push In |
| ADA Compliant | Yes |
| Country of Origin | MX |
| Features | Key Lock, Key Reset |