Home > Silent Knight > Silent Knight Pull Station PS-SATK

The Silent Knight by Honeywell PS-SATK Pull Station offers high-quality die-cast metal construction, available in single or dual action configurations with SPST switch and terminal strip connections. Its gold-plated contacts are corrosion-resistant and rated for 1 amp at 125 VAC or 30 VDC. UL-listed and ADA-compliant, this pull station is suitable for indoor and outdoor use, featuring a high-gloss red enamel finish and easy reset functionality using Silent Knight enclosure keys. The weatherproof model includes a gasket and die-cast metal backbox for simple surface mounting with 1/2" conduit.
| Brand Name | Silent Knight by Honeywell |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | PS-SATK |
| Product Model | PS-SATK |
| Product Name | PS-SATK Pull Station |
| Product Type | Pull Station |
| Application/Usage | Fire Alarm, Outdoor |
| Material | Die-cast Metal |
| Pull Station Type | Single Action |
| Color | Red |
| Depth | 1.1" |
| Durability | Weatherproof |
| Height | 4.8" |
| Width | 3.3" |
| Input Voltage | 120V AC, 30V DC |
| Print/Message | Fire, Pull, Push |
| ADA Compliant | Yes |
| Country of Origin | CN |
| Features | Key Lock, Key Reset, Surface Mount |
| Package Contents | PS-SATK Pull Station 1 x Scored Acrylic Break-Rod 1 x Key |