
~$62.11
VIEW AVAILABILITY ON EBAY
Potter Waterflow Switch PS10-2
- Independent switch adjustment on two switch models, no tools needed
- Two 1/2" conduit/cable entrances
- Separate isolated wiring chambers
- Non-corrosive pressure connection
- VdS Version available
- Non-Conductive enclosure
Key Features
Detect waterflow easily and efficiently with the Potter PS10-2 Waterflow Switch by Potter Electric Signal, LLC. Specifically engineered for use in automatic fire sprinkler systems, this pressure actuated switch is ideal for wet pipe systems with alarm check valves, dry pipe, preaction, or deluge valves. Additionally, the PS10-2 can deliver a low-pressure supervisory signal, adjustable between 4 and 15 psi (0.27 and 1.03 BAR), ensuring reliable fire safety monitoring.
Technical Specifications
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | PS-10-2 |
| Product Model | PS10-2 |
| Product Name | PS10-2 Waterflow Switch |
| Product Series | PS10 |
| Product Type | Waterflow Switch |
| Depth | 3.2" |
| Height | 4.2" |
| Width | 3.8" |
| Country of Origin | US |