
~$125.00
VIEW AVAILABILITY ON EBAY
Potter Pressure Switch PS40-1
- One or two switch models available
- Independent switch adjustment on two switch models, no tools needed
- Two 1/2" conduit/cable entrances
- Separate isolated wiring chambers
- Non-corrosive pressure connection
- Non-Conductive Enclosure
- Vds version available
Key Features
The Potter Electric Signal, LLC PS40-1 Pressure Switch features one set of SPDT contacts and is ideal for detecting pressure changes in fire sprinkler systems. This versatile switch is factory set for 40 PSI normal system pressure and can be used in dry pipe systems, pre-action supervision, pressure tanks, and more. With options for one or two switches, independent switch adjustment, and a non-corrosive pressure connection, the PS40-1 ensures reliable performance in critical safety applications. Additionally, the switch offers separate wiring chambers, non-conductive enclosure, and a Vds version for enhanced safety measures.
Technical Specifications
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | PS-401 |
| Product Model | PS40-1 |
| Product Name | PS40-1 Pressure Switch |
| Product Series | PS40 |
| Product Type | Pressure Switch |
| Application/Usage | Air Flow, Dry Pipe Sprinkler System, Entrance, Fire Suppression System, Outdoor, Pressure Tank, Watering |
| Material | Die-cast, Nylon |
| Depth | 3.2" |
| Height | 4.2" |
| Width | 3.8" |
| Installation Type | Commercial |
| Package Contents | PS40-1 Pressure Switch 1 x SPDT Contacts |