
~$89.95
VIEW AVAILABILITY ON EBAY
Potter Pressure Switch PS40-2
- One or two switch models are available
- Independent switch adjustment on two switch models, no tools needed
- Non-corrosive pressure connection and Non-Conductive Enclosure
- Two 1/2” conduit/cable entrances
- Separate isolated wiring chambers
- Non-corrosive pressure connection
- Non-Conductive Enclosure
- Vds version available
Key Features
The Potter Electric Signal, LLC PS40-2 Pressure Switch, featuring two sets of SPDT contacts under part number 1340404, is a reliable solution for monitoring pressure changes in automatic fire sprinkler systems. Ideal for dry pipe systems, pre-action air/nitrogen supervision, pressure tanks, air supplies, and water supplies, this switch is factory-set at 40 PSI (2.8 BAR) normal system pressure. With one switch set to trigger at a pressure decrease of 10 PSI (0.7 BAR) at 30 PSI (2.1 BAR) and the other at a pressure increase of 10 PSI (0.7 BAR) at 50 PSI (3.5 BAR), the PS40-2 ensures efficient
Technical Specifications
| Brand Name | Potter Electric Signal, LLC |
|---|---|
| Manufacturer | Potter Electric Signal, LLC |
| Manufacturer Part Number | PS402 |
| Product Model | PS40-2 |
| Product Name | PS40-2 Waterflow Supervisory Switch |
| Product Series | PS40 |
| Product Type | Pressure Switch |
| Application/Usage | Air/Water Supply, Dry Pipe Sprinkler System, Pressure Tank |
| Material | Zinc |
| Color | Red |
| Depth | 3.2" |
| Height | 4.2" |
| Width | 3.8" |
| Country of Origin | US |
| Package Contents | PS40-2 Waterflow Supervisory SwitchBleeder Valve2 x Knockouts1 x Key |