Home > System Sensor > System Sensor Security Strobe Light SCWHK

Discover the System Sensor SCWHK Security Strobe Light, part of the advanced SpectrAlert series. Offering a versatile range of horns, strobes, and horn/strobes for both indoor and outdoor applications, these notification appliances are compatible with 12 or 24 volt DC or FWR systems. Backward compatible with the previous generation, the horn/strobe products come in 2-wire and 4-wire versions to suit different system configurations. Ideal for synchronized setups, the System Sensor MDL module can be integrated for seamless operation. Elevate your safety measures with the System Sensor SCWHK Security Strobe Light.
| Brand Name | System Sensor |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | SCWHK |
| Product Model | SCWHK |
| Product Name | SpectrAlert Advance SCWHK Security Strobe Light |
| Product Series | SpectrAlert Advance |
| Product Type | Security Strobe Light |
| Alarm Type | Visual |
| Application/Usage | Outdoor |
| Color | White |
| Depth | 2.5" |
| Form Factor | Ceiling Mount |
| Lens Color | Clear |
| Width | 4.7" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Print/Message | Fire |
| Limited Warranty | 3-Year |
| Country of Origin | MX |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Package Contents | SpectrAlert Advance SCWHK Security Strobe LightOutdoor Back Box |