Home > System Sensor > System Sensor LED Strobe SCWKLED

Experience enhanced safety with the System Sensor SCWKLED LED Strobe. The L-Series outdoor weatherproof device boasts improved current draw and power supply utilization, setting it apart from its predecessors. With NEMA 4X and IP56 ratings, no additional sealing is necessary, ensuring a quicker and cleaner installation process. By utilizing LED technology, this strobe device offers increased design flexibility for notification appliance circuits (NACs) and reduces power supply needs, making installations simpler and more cost-effective.
| Brand Name | System Sensor |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SCWKLED |
| Product Line | Outdoor LED |
| Product Series | L |
| Product Type | LED Strobe |
| ADI Part Number Replaces | BK-SCWK |
| Model Number Replaces | SCWK |
| Color | White |
| Depth | 1.56" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 3.76" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Length | 5.84' |
| Environmental Certification | UL |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Features | Compatible with System Sensor synchronization protocol and legacy SpectrAlert products, Plug-in design with minimal intrusion into the back box, Rotary switch for candela, tone, and volume selections, Tamper-resistant construction, Universal mounting plate with an onboard shorting spring that tests wiring continuity before devices are installed, Weatherproof per NEMA 4X, IP56 as a standalone device without the need for a specific backbox or backplate |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |