Home > System Sensor > System Sensor LED Strobe SCWLED

Enhance your fire safety system with the System Sensor SCWLED LED Strobe. This advanced device from the L-Series boasts modern aesthetics and lower power consumption compared to traditional Xenon bulbs, providing increased design flexibility and cost savings. Featuring a user-friendly plug-in design, universal mounting plate, and field-selectable settings, the SCWLED simplifies installation and customization for a wide range of application needs. Trust in System Sensor's innovative technology to protect your property effectively and efficiently.
| Brand Name | System Sensor |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | SCWLED |
| Product Line | Outdoor LED |
| Product Series | L |
| Product Type | LED Strobe |
| ADI Part Number Replaces | BK-SC24115W, BK-SC2415W, BK-SCWL |
| Model Number Replaces | SC24115W, SC2415W, SCWL, SCWL-BP10 |
| Color | White |
| Form Factor | Ceiling Mount |
| Lens Color | Clear |
| Input Voltage | 24V DC |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Print/Message | Fire |
| Country of Origin | MX |
| Indoor/Outdoor | Indoor |