Home > Silent Knight > Silent Knight Fire Fighter Telephone Module SK-FFT
Enhance your fire safety system with the Silent Knight by Honeywell SK-FFT Fire Fighter Telephone Module. This advanced communication system features a keypad for easy activation and trouble condition monitoring. Expand your system with the FFT-24 expander board to add up to 48 zones, each equipped with an addressable monitor module (SK-Minimon) and Fire Fighter Telephone Jack (FFT-FPJ). Upgrade to the SK-FFT for reliable and efficient fire safety communication.
| Brand Name | Silent Knight by Honeywell |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | SK-FFT |
| Product Line | FireFighter |
| Product Model | SK-FFT |
| Product Name | Fire Fighters Telephone Control System |
| Product Type | Fire Fighter Telephone Module |
| Application/Usage | Fire Alarm, Fire Fighter Telephone |
| Color | Red |
| Depth | 4.6" |
| Form Factor | Flush Mount, Surface Mount |
| Height | 26.5" |
| Weight | 53lb |
| Width | 20" |
| Mount Type | Flush Mount, Surface Mount |
| Compatibility | Honeywell Silent Knight 5895XL Power Supply Honeywell Silent Knight Fire Alarm Control Panels:; 6820 6820EVS 6808 6700 5700 5808 5820XL 5820XL-EVS |
| Country of Origin | US |