Silent Knight Voice Evacuation System SKE-450
Part Number: SKE-450 | UPC: 783196010533 | Brand: Silent Knight
~$2116.00
Experience the pinnacle of safety with the SKE-Series Voice Evacuation System by Silent Knight, a Honeywell company. Boasting 50 watts of output power, this system offers unparalleled flexibility with models like the SKE-450, SKE-450-ZN4, and SKE-450-ZN6. Equipped with a Digital Message Repeater, supervised microphone, and two alarm inputs, this system supports both 25 and 70.7 VRMS operations to suit various installations. With field-programmable audio messages, a zone splitter feature, and seven visual indicators for monitoring, the SKE-Series ensures top-notch safety and efficiency for your space.
🔎 Check Availability & Pricing on eBay
(Redirects to verified listings)
Key Features
- The Speaker Circuit Can Be Class a or B
- Provides Maximum Flexibility for New or Retrofit Jobs
- Digital Message Repeater Built-In to Wiring to Install Makes Setup Fast and Easy
- Provides 50 watts of output power
- Built in Digital Message Repeater, power supply and a supervised microphone
Technical Specifications
| Brand Name | Silent Knight by Honeywell |
|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
|---|
| Manufacturer Part Number | SKE450 |
|---|
| Product Model | SKE-450 |
|---|
| Product Name | SKE-450 Voice Evacuation System |
|---|
| Product Series | SKE |
|---|
| Product Type | Voice Evacuation System |
|---|
| Application/Usage | Fire Alarm |
|---|
| Depth | 4" |
|---|
| Height | 26.4" |
|---|
| Width | 17.2" |
|---|
| Country of Origin | US |
|---|