Home > System Sensor > System Sensor Speaker SPRK

Enhance your life safety system with the System Sensor SPRK Speaker from the SpectrAlert Advance series. This speaker is engineered for both indoor and outdoor use, with versatile wall and ceiling mounting options. Operating at 25 or 70.7 volts, it offers four input power levels and is electrically compatible with previous SpectrAlert models. Enjoy high fidelity sound with low distortion from the SP series, or opt for the SPV series for increased sound output in noisy environments. With interchangeability between wall and ceiling installations, the SPRK Speaker is a reliable choice for a variety of settings, including wet locations due to its K Series design.
| Brand Name | System Sensor |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | SPRK |
| Product Model | SPRK |
| Product Name | SpectrAlert Advance SPRK Horn |
| Product Series | SpectrAlert Advance |
| Product Type | Speaker |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Evacuation, Outdoor |
| Sound Emission | 90 dB |
| Color | Red |
| Depth | 2.8" |
| Durability | Tamper Resistant, Weatherproof |
| Form Factor | Wall Mount |
| Width | 5" |
| Input Voltage | 70V DC |
| Mount Type | Wall Mount |
| Limited Warranty | 3-Year |
| Country of Origin | MX |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |