Home > System Sensor > System Sensor Speaker SPWL

Enhance your life safety system with the System Sensor SPWL Speaker. Engineered for efficiency, these speakers feature a plug-in design and universal mounting plate that streamline installations by allowing pre-wiring and confirming wiring continuity before final connection. The protective plastic cover ensures wire integrity, while the rotary switches and field-selectable candela settings offer customizable options for various applications. With low total harmonic distortion and high volume output, these speakers deliver clear, high-fidelity sound in any environment. Upgrade to the System Sensor SPWL for reliable, fast, and superior performance in your life safety setup.
| Brand Name | System Sensor |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | SPWL |
| Product Model | SPWL |
| Product Name | L-Series, White, Wall-Mountable, High Fidelity, Speaker. |
| Product Series | L |
| Product Type | Speaker |
| Maximum Frequency Response | 4 kHz |
| Minimum Frequency Response | 400Hz |
| Color | White |
| Depth | 2.3" |
| Form Factor | Flush Mount, Surface Mount, Wall Mount |
| Width | 5" |
| Length | 6.5" |
| Mount Type | Flush Mount, Surface Mount, Wall Mount |
| Country of Origin | MX |
| Indoor/Outdoor | Indoor |