
~$75.00
🔎 Check Price & Availability
Eaton Horn STH-15S
- 25/70V transformer featuring a screwdriver adjustable, 7 position watt/impedance selection switch
- 15W high-efficiency compression driver
- Weather-resistant, vandal-resistant aluminum construction assures protection against water, humidity and corrosion
- Approvals include ULC Standard CAN/ULCS541-2016 for speakers
- Installation terminals and power selector are recessed mounted, and protected by the metal interface adapter, or clear plastic shield
- Simplified, universal-mounting bracket
- STH-15S-ULC gray-baked epoxy finish; STH15SR-ULC red-baked epoxy finish
Key Features
Experience top-notch sound projection and penetration with the Eaton STH-15S Horn by Wheelock. This supervised horn loudspeaker boasts a compression driver that delivers an impressive 15 watts RMS power handling capacity, ensuring superior intelligibility and dispersion. Elevate your life safety system with this reliable and powerful horn for optimal emergency notification.
Technical Specifications
| Brand Name | Eaton |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | STH-15SR |
| Product Line | STH |
| Product Model | STH-15S |
| Product Name | Wheelock STH-15S Loudspeaker |
| Product Type | Horn |
| Sensitivity | 101dB |
| Maximum Frequency Response | 4000 Hz |
| Minimum Frequency Response | 400Hz |
| RMS Output Power | 15W |
| Sound Emission | 101 dB |
| Color | Red |
| Depth | 9.4" |
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 9.3" |
| Weight | 4.50 lb |
| Width | 8.7" |
| Input Voltage | 25V AC |
| Mount Type | Wall Mount |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |