Home > System Sensor > System Sensor Speaker TCPA-10

Experience unparalleled audio clarity and coverage with the System Sensor TCPA-10 Speaker. Crafted by HyperSpike®, this speaker is designed to deliver clear and authoritative audio signals in high ambient indoor and outdoor environments. With five power settings that seamlessly integrate with industry standard amplification, the TCPA-10 features a 90° wide acoustic beam for optimal notification in any space. Enhance your outdoor perimeter security with the optional dual mount system, creating a 180° wide beam for maximum coverage. Reduce installation and maintenance costs while improving intelligibility and aesthetics with the TCPA-10's best-in-class acoustic coverage. Trust in the TCPA-10 for superior voice quality, intelligibility, and impactful tone capability to ensure your messages are clearly heard and
| Brand Name | System Sensor |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | 90215A-801-04-L |
| Product Line | HyperSpike |
| Product Model | TCPA-10 |
| Product Name | TCPA-10 Loudspeaker |
| Product Series | UL1480 |
| Product Type | Speaker |
| Application/Usage | Voice |
| Impedance | 8 ohms |
| Sensitivity | 112dB |
| Maximum Frequency Response | 15 kHz |
| Minimum Frequency Response | 375Hz |
| Sound Emission | 139 dB |
| Color | Gray |
| Depth | 11.3" |
| Height | 10.1" |
| Weight | 9 lb |
| Width | 10.1" |
| Input Voltage | 100V DC |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Features | Rugged Design |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |