
~$119.99
🔎 Check Price & Availability
Fire-Lite Temperature and Humidity Sensor W-H355
- State-of-the-art thermistor technology for fast response.
- Factory preset at 135°F (57°C) for the W-H355 and W-H355R.
- Rate-of-rise triggers at 15°F (8.3°C) per minute for the W-H355R.
- Cascading Mesh Wireless Technology (902-928 MHz frequency).
- Any wireless device can be added to act as a repeater.
- Requires (4) CR-123A batteries (included).
Key Features
Enhance your fire safety system with the Fire-Lite Alarms by Honeywell Temperature and Humidity Sensor, Model W-H355. This cutting-edge sensor features a thermistor sensing circuit for rapid response, ensuring timely detection of fixed temperature alarms at 135°F. Additionally, the W-H355R model offers Rate-of-Rise Detection at 15⁰F/min for added protection. Seamlessly integrated with the fire alarm control panel through a wireless mesh network to the W-GATE wireless gateway, this sensor is compatible with ES-200X, ES-50X, MS-9600(UD)LS, or MS-9200UDLS FACP systems. Safeguard your property with reliable and advanced fire detection technology.
Technical Specifications
| Brand Name | Fire-Lite Alarms by Honeywell |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | W-H355 |
| Product Line | SWIFT |
| Product Model | W-H355 |
| Product Name | SWIFT W-H355 Temperature & Humidity Sensor |
| Product Type | Temperature and Humidity Sensor |
| Addressable | Yes |
| Connectivity Technology | Wired, Wireless |
| Heat Detector Type | Rate of Rise |
| Color | White |
| Form Factor | Base |
| Height | 2.4" |
| Weight | 8.10oz |
| Input Voltage | 3.3V DC |
| Installation Type | Commercial |
| Compatibility | Fire-Lite Alarms Addressable Control Panels:MS-9200UDLSMS-9600(UD)LS |
| Country of Origin | MX |
| Package Contents | SWIFT W-H355 Temperature & Humidity Sensor4 x Batteries (CR-123A)4" Wireless Mounting Base |