
~$80.00
🔎 Check Price & Availability
Edwards Horn WG4RF-H
- Outdoor and indoor rated
- Low-profile design
- Wall or ceiling mount
- Room-side wiring accepts 18 to 12 AWG (0.75 to 2.5 mm2)
- Wide operating temperature range
- Field-selectable settings
- Fully-compatible with Genesis synchronization protocols
- Standard and high-output strobe intensities
- Horn only and horn-strobe options
Key Features
Enhance safety measures with the Edwards Signaling WG4RF-H Horn, designed to deliver a powerful alarm signal reaching up to 97 dBA (104 dBA ULC-S525 compliant). Its unique frequency tone ensures optimal sound penetration for clear danger alerts. This versatile horn can be configured for coded or non-coded notification circuits and offers the flexibility to adjust dB output with a simple jumper cut. Complying with industry standards, this horn is recommended to be set at least 15 dB above the ambient sound level for effective notification in emergency situations.
Technical Specifications
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | WG4RF-H |
| Product Line | Genesis |
| Product Model | WG4RF-H |
| Product Name | Genesis WG4RF-H Horn |
| Product Series | WG4 |
| Product Type | Horn |
| Alarm Type | Audible |
| Application/Usage | Emergency, Fire, Indoor, Outdoor, Signaling |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Emission | 97 dB |
| Color | Red |
| Depth | 1.4" |
| Form Factor | Ceiling Mount, Wall Mount |
| Height | 8.5" |
| Width | 5.6" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Mount Type | Ceiling Mount, Wall Mount |
| Compatibility | Genesis Synchronization Protocols |
| Country of Origin | CN |
| Indoor/Outdoor | Indoor |