Home > Edwards > Edwards Horn Strobe WG4RF-HVMC
Experience reliable and versatile safety signaling with the Edwards Signaling WG4RF-HVMC Horn Strobe. Part of the Genesis WG4 series, this device is designed for both indoor and outdoor applications, boasting a wide operating temperature range of -40°F to 151°F. Trust in its effectiveness to provide essential alerts in critical situations.
| Brand Name | Edwards Signaling |
|---|---|
| Manufacturer | Carrier |
| Manufacturer Part Number | WG4RF-HVMC |
| Product Line | Genesis |
| Product Name | WG4 Horn (Strobe) Series Outdoor Rated Fire Alarm Horns and Horn Strobes |
| Product Series | WG4 |
| Product Type | Horn Strobe |
| Alarm Type | Audible, Visual |
| Application/Usage | Emergency, Indoor, Outdoor, Signaling |
| Sound Emission | 95 dB |
| Color | Red |
| Depth | 1.4" |
| Form Factor | Ceiling Mount |
| Height | 8.5" |
| Lens Color | Clear |
| Width | 5.6" |
| Input Voltage | 24V DC |
| Power Source | DC |
| Bulb/Tube Type | Xenon |
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Features | Multi-candela Strobe |
| Indoor/Outdoor | Indoor, Outdoor |