
~$35.21
VIEW AVAILABILITY ON EBAY
Honeywell WLD3CABLE
- Place 4' cable near sinks, washers, water heaters, sump pumps; anywhere leaks could happen.
- Detects temperatures that can freeze pipes and humidity that could damage valuables
- Detector uses your customer's existing WiFi; no extra hub required
- Connect extra cable sensors to cover up to 500' of space with one leak detector
- Reusable even after detecting an alarm, simply wipe dry the detector and cable sensors and place them back into service
Key Features
Safeguard your home against water damage with the Honeywell Home WLD3CABLE Water Leak Sensor. This innovative smart device connects to your WiFi network to send instant alerts to your mobile device, preventing costly damage. The 4-foot Cable Sensor offers extensive coverage for areas prone to leaks, such as utility rooms and basements. Easily expand the detection range by connecting multiple sensors, up to 500 feet, for comprehensive protection. With a battery-operated design, installation is a breeze, eliminating the need for complex wiring and reducing maintenance needs.
Technical Specifications
| Brand Name | Honeywell Home |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | WLD3CABLE |
| Application/Usage | Additional cable for L1 WiFi Water Leak and Freeze Detector |
| Color | White |
| Height | 0.21" |
| Weight | 0.1lb |
| Width | 0.11" |
| Installation Type | DIY |
| Compatibility | L1 WiFi Water Leak and Freeze Detector, L5 WiFi Water Leak Shutoff Valve |