Home > Silent Knight > Silent Knight Pull Station WSK-PULL-DA

Enhance safety and streamline emergency response with the Silent Knight by Honeywell WSK-PULL-DA addressable pull station. This dual-action manual pull station boasts a key-lock reset feature and seamless integration into any environment with its durable construction and sleek design. Powered by 4 batteries offering a 2-year UL listed battery life, this pull station communicates through the SWIFT mesh network and gateway to the Fire Alarm Control Panel (FACP). Easy and quick installation is facilitated by a surface-mountable mounting plate, ensuring efficient deployment for optimal safety measures. Meeting ADA guidelines and UL standards, this wireless pull station provides reliable communication within a Class A mesh network, offering a cost-effective and versatile solution for various commercial applications.
| Brand Name | Silent Knight by Honeywell |
|---|---|
| Manufacturer | Honeywell International, Inc |
| Manufacturer Part Number | WSK-PULL-DA |
| Product Line | SWIFT |
| Product Model | WSK-PULL-DA |
| Product Name | WSK-PULL-DA SWIFT Pull Station |
| Product Type | Pull Station |
| Application/Usage | Commercial, Fire Alarm |
| Material | PC |
| Pull Station Type | Double Action |
| Maximum Operating Temperature | 120°F (48.9°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Color | Red, Yellow |
| Depth | 2.1" |
| Durability | Durable |
| Height | 5.6" |
| Width | 4.2" |
| Finishing | Textured |
| Print/Message | Fire, Pull Down, Push In |
| ADA Compliant | Yes |
| Compatibility | Silent Knight 6000 Series Addressable Fire Alarm Control Panels: 6700 6808 6820 6820EVS |
| Country of Origin | MX |
| Features | Key Lock, Key Reset, LED Indicator, Surface Mount |
| Package Contents | WSK-PULL-DA SWIFT Pull Station 4 x CR-123A Batteries |